Sayın Bakanımızın İslamabad'da İrna'ya Verdiği Bildirilen Mülakat

Urumiye Başkonsolosluğu 02.03.2017

1.EİT 22. Bakanlar Konseyi Toplantısı ve 13. EİT Zirvesi vesilesiyle İslamabad'da bulunan Sayın Bakanımızın İran resmi haber ajansı IRNA'ya verdiği bildirilen ve anılan ajansın internet sitesinde 1 Mart tarihinde yayınlanan mülakatın Türkiye Cumhuriyeti Tahran Büyükelçiliğimizce yapılan tercümesi ikinci maddede sunulmaktadır.

2. "Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “İran’ın darbe gecesinde bize verdiği desteği unutmayacağız / Suriye konusunda görüş birliği içindeyiz. ”İslamabad - Türkiye ile İran’ın kardeşçe ilişkilere sahip olduğunu belirten Türkiye Dışişleri Bakanı, “15 Temmuz başarısız darbe girişiminde İran’ın yanımızda durarak bize verdiği desteği hiçbir zaman unutmayacağız.” dedi.

EİT 22. Bakanlar Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Pakistan’da bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çarşamba günü sözkonusu toplantı marjında ve İran Cumhurbaşkanı Dr. Hasan Ruhani ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmelerinden birkaç saat önce, programının yoğunluğuna rağmen IRNA’nın İslamabad muhabirine birkaç dakikalık bir mülakat verdi.

Bakan Çavuşoğlu IRNA muhabirine verdiği özel mülakatta, Türkiye’de 15 Temmuz günü yaşanan başarısız darbe girişimine işaretle, “İranlı mevkidaşım Muhammed Cevad Zarif’i kendi kardeşim olarak görüyor, bizimle birlikte sabaha kadar uyumadığı ve dört defa benimle telefon görüşmesi yaptığı “darbe gecesini” asla unutmuyorum. Bu ilgiyi her zaman şükranlara karşılayacağız.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, “İran ile Türkiye’nin, geniş bir yelpazeye yayılan farklı konularda görüş birliği içinde olduğuna inanıyorum. Buna rağmen, dostane ilişkilerin ilerletilmesi ve yanlış anlaşmaların önlenmesi için çeşitli konularda daha çok temasta bulunmaya ihtiyaç vardır.” diye ekledi.

Ruhani ve Erdoğan görüşmek için hiçbir fırsatı kaçırmamaktadır

Bakan Çavuşoğlu, bugün İslamabad’da 13. EİT Zirvesi marjında İran Cumhurbaşkanı Dr. Hasan Ruhani ile Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılması öngörülen ikili görüşmeye ilişkin olarak, “Ruhani ile Erdoğan görüşmek için hiçbir fırsatı kaçırmamaktadır ki bu da iki ülke arasındaki ilişkilerin ne kadar dostane ve yakın olduğunun göstergesidir.” dedi.

Ruhani ile Erdoğan Suriye ve Irak hakkında görüşecekler

Türkiye Dışişleri Bakanı Suriye konusunda yaptığı açıklamada, “Türkiye ile İran Suriye’de ateşkesin zorunluluğu ile Suriye krizinin siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesinin ve ayrımcılık yapılmadan Suriye’ye insani yardımın ulaştırılmasının gerektiği konularında görüş birliğine sahiptir. Bu nedenle Ruhani ile Erdoğan’ın bugünkü görüşmesinde Suriye ile Irak gelişmeleri ile bazı diğer bölge sorunları hakkında konuşulup görüş teatisinde bulunulacaktır.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu ayrıca, “İran ile Türkiye ve iki ülke halkları arasında çok sayıda ortaklık vardır. Halklar arasındaki etkileşim ise iki ülkenin kardeşçe ilişkilerinin çeşitli alanlarda geliştirilmesinde çok etkilidir.” dedi.

Çavuşoğlu, İran ile Türkiye’nin ticaret, ulaştırma, enerji, yatırım ve bankacılık faaliyetleri gibi alanlardaki ilişkileri hakkında düzenli görüşmelerin yapılması amacıyla Yüksek Stratejik Konsey mekanizmasına sahip olduklarına değinerek, iki ülkenin işbirliğinin ilerletilmesi yönünde çabaların artırılması gerektiğini söyledi.

İran-Türkiye-Pakistan güçlü üçgeni

İran, Türkiye ve Pakistan’ın EİT kurucu ülkeleri olarak, sözkonusu teşkilat üyesi ülkeler arasındaki ilişkiler ve bölgesel işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde kullanılabilecek potansiyele sahip olduklarını vurgulayan Mevlüt Çavuşoğlu, “Bu üç ülke arasında dostane ve kardeşçe ilişkiler mevcuttur, dolayısıyla bölgede sadece ticaret ve ekonominin gelişmesi değil, barış ve istikrarın güçlendirilmesi hususunda da büyük işler başarabilirler.” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, “İran, Türkiye ve Pakistan’ın aralarındaki temasları daha da artırmaları, bölgede barış ve istikrarın sağlanması için alınan kararların etkin bir şekilde uygulanması yönünde büyük adımlar atmaları gerekmektedir. İran ile Türkiye ekonomileri ve pazarları büyük olan iki ülke olup, taşımacılık ve enerji alanındaki faaliyetlerde birbirleri ve diğer ülkeler için iki büyük transit güzergahıdır.” diye ekledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı, “İran büyük bir petrol ülkesi ve enerji kaynağıdır. Türkiye de İran’ın petrol ve doğalgazının Avrupa’ya ulaştırılması için transit güzergahı olarak kolaylık sağlamaya hazırdır. Ayrıca İran, Orta Asya ülkelerinin enerji kaynaklarının geçiş güzergahı olabilir. Bu nedenle, EİT Bakanlar Konseyi Toplantısı’nda Pakistan, İran ve Türkiye’nin ticaret koridoru oluşturmak için birbirine bağlanmasının üzerinde durdum. İşbirliği için çok sayıda fırsat mevcuttur. Bu fırsatları değerlendirmek ve EİT’i bölgesel ekonomik işbirliği alanında etkin bir kuruma dönüştürmek için, EİT’i güçlendirmemiz ve yapısında bazı değişiklikler yapmamız gerekmektedir.” diye bildirdi.

İran ile Türkiye arasındaki doğrudan uçuşların artırılmasına vurgu

Türkiye Dışişleri Bakanı, ülkesinin İran halkına çok saygı duyduğunu ve iki ulus arasındaki ilişkilerin güçlenmesine çok önem verdiğini ifade ederek, “Her yıl çok sayıda İranlı turisti ağırlamaktan memnunuz. Türk halkının büyük bir medeniyet, güçlü bir kültür ve tarihe sahip olan İran’ın turistik yerlerini ziyaret etmesini istiyoruz.” dedi. Çavuşoğlu ayrıca, İran ile Türkiye arasındaki doğrudan uçuşların, özellikle İran’ın çeşitli şehirlerinden Antalya’ya gerçekleştirilen uçuşların artırılmasını istedi ve bu uçuşların iki ülke ve halkları arasındaki ilişkilerin güçlenmesine yardımcı olabileceğini belirtti."

Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

Şahsi Başvuru: 09:30-12:30